Západočeský badmintonový svaz

Badminton v Plzeňském a Karlovarském kraji


Přeskočit na navigaci

Fredericia 2010

                Turnaje ve Fredericii  ( Jutland – Dánsko) se ve dnech 22. až 24. října 2010 zúčastnilo 26 hráčů a hráček z pěti badmintonových oddílů a klubů  ČR (Sokol Radotín, Sokol   Doubravka, USK Plzeň, Sn. Karlovy Vary, Super Stars Most) v doprovodu dvou vedoucích. Mezi 993 účastníky tradičního turnaje jsme tvořili jen relativně malou skupinu, nikoli bezvýznamnou mezi zahraničními výpravami ze šesti zemí, mezi kterými – také tradičně – převažovali Poláci. Obsadili jsme kategorie U13 až U19 a naše hráče zařadili většinou do výkonnostních úrovní A, resp. B.

                Nejnáročnější částí turnaje, který začínal v pátek hodinu před polednem, bývá většinou úvod. Je zapotřebí zorientovat se v systému turnaje, tak odlišného od těch, které pořádáme doma. My jsme měli úvodní den ještě zpestřený cca tisícikilometrovou cestou, absolvovanou během čtvrteční noci. Díky dvěma řidičům společnosti Šumava tour a poměrně slušnému počasí jsme ji zvládli za dvanáct hodin a do místa konání turnaje dorazili s předstihem umožňujícím jak ubytování, tak seznámení s herním rozpisem. V průběhu pátečního odpoledne byla na programu podstatná část soutěže čtyřher, v sobotu pak výhradně dvouhry. Nadstavbová část soutěží dvouher a čtyřher se dohrávala v neděli, kdy kolem 16. hodiny turnaj skončil. Na více než 60 kurtech bylo v jeho průběhu sehráno bezmála 3500 zápasů; kromě sportovního centra ve Fredericii byla část účastníků převážena do hal v Eritso, Elbo a Lilebaelt. Vše samozřejmě zajistily autobusy najaté pořadatelem – DGI Badminton.

fredericia2010a.jpg fredericia2010b.jpg fredericia2010c.jpg

Jak už bylo řečeno, naši hráči byli zařazeni do skupin herních úrovní B, resp. A (viz níže). Počet hráčů v jednotlivých věkových kategoriích a v různých „výkonnostních úrovních“ je různý, což je patrné z pohledu na níže uvedený přehled. Zahraniční hráči si totiž, na rozdíl od domácích, mohou herní úroveň prostě vybrat. Zařazení do té správné výkonnostní skupiny bylo a je na tomhle turnaji takovým docela obtížným oříškem. Snažíme se hráče zařadit tak, aby pro ně účast měla smysl, aby jim něco přinesla: nejde o body, ale o herní zkušenosti a hráč by tedy měl být zařazen do skupiny, kam výkonnostně patří. Měl by si dostatečně zahrát (snad i něco tu a tam vyhrát) a určitě by svoji výkon-nost neměl poměřovat s dalšími českými hráči. Problém je v tom, že v době podávání přihlášky neznáte počty v jednotlivých věkových kategoriích a výkonnost ostatních hráčů můžete jen odhadovat, popř. se řídit zkušenostmi z předchozích ročníků. Následně obdržíte zpracovaný program, ve kterém každý hráč a každý zápas ve skupině má své číslo a ve kterém najdete rozložení jednotli-vých skupin zápasů do hal a předpokládaný časový rozpis. Letos měl onen program 250 stran. Chci říct, že vždycky je to tak trochu „sázka do loterie“ a zařazení hráčů do skupin se někdy povede více a někdy méně. I letos to tak bylo, i když snad k žádnému absolutnímu přehmatu nedošlo.

Podívejte se tedy na skupiny, ve kterých naši hráči startovali – z tabulky vidíte, jak byly početně silné a jací hráči z naší výpravy v nich startovali.

Věk.kategorie/úroveň

Počte

hráčů/hráček

Počet zákl.skupin

Zařazení čeští hráči

U 13 B

chlapci

30

10

Hubáček Matěj, Vodička Wiliam

děvčata

14

4

Syřínková Eliška

U15 A

chlapci

25

8

Brabec Dean, Havlena Jan, Zeman Jan, Hubáček Michal

děvčata

21

7

Panochová Jana, Antošová Denisa

U15 B

chlapci

62

20

Žambůrek Martin, Čechura Adam, Beneš Tomáš, Němec Jakub, Valenta Milan, Rašpl Jakub, Novák Robert, Herzog Jakub

děvčata

37

12

Phamová Vlasta, Hlásková Markéta

U 17 B

chlapci

30

10

Motejl Jakub

děvčata

37

12

Vocelková Anna, Šlajsová Štěpánka

U 19 A

+)

chlapci

15

5

Kačinetz Tomáš

děvčata

13

4

Motlíková Iva, Zimmerová Adéla, Doskočilová Martina

+) v kategorii U19 byly vyhlášeny pouze úrovně M,A,B – proto zařazení do A

Kromě počtu hráčů na turnaji jsou pozoruhodnou  záležitostí míčky. Nedokážu odhadnout, kolik se jich v průběhu turnaje spotřebovalo. Hrálo se s míčky RSL Classic, o poznání rychlejšími, než na jaké jsme zvyklí. Úpravy rychlosti neprováděl nikdo.

Samostatnou kapitolou je rozhodování jednotlivých zápasů. Mohlo by nás mýlit, že na každý zápas vyhlásili pořadatelé rozhodčího (první dva dny „rozhodovali“ vítězové, v neděli poražení v před- chozích zápasech). Jedinou úlohou rozhodčího ale bylo otáčet čísla a informovat tak o stavu zápasu. Vše ostatní bylo plně na aktérech příslušného zápasu. Přiznat, jaký míč opravdu byl, to nám občas dělalo problém (a nejen nám – na schůzce vedoucích jsme se dozvěděli, že na absenci rozhodčích, kteří by rozhodovali v plném smyslu slova, si stěžují Poláci a Belgičani). Snaha pořadatelů plně pod-pořená snahou dánských trenérů vést děti k fair-play je evidentní.

Jak tedy turnaj stručně charakterizovat? Dobře organizované velké setkání početné skupiny lidí vedených snahou společně zvládnout nelehký úkol: umožnit naplnění programu turnaje, zajistit jeho dokonalou přípravu a organizaci vč. zpracování výsledků, řídit ho s tolerancí, laskavostí, ale i potřebným důrazem; umožnit účastníkům pobavit se – a to nejen badmintonem, i když ten výrazně převažoval i v hodinách po oficiálním programu (výjimkou nebyly ani plně obsazené kurty v době nabídnuté relaxace v bazénu či  krátkého turnaje pro vedoucí). V programu akce nechyběla diskotéka – ta nás tedy moc nezaujala… Pokud jde o stravu, byla vhodně volená a bylo jí dost, byť v některých momentech byl prostor určený ke konzumaci jídel až přeplněný. Nepotkal nás žádný větší problém – kromě klasického výronu kotníku Aničky Vocelkové. V programu i v prostředí se zakrátko zorientovali všichni bez větších potíží, své zápasy si hlídali a dokázali využít i přestávek mezi hrou. Na většině našich účastníků bylo patrné zlepšení během turnaje. Svoji roli bezesporu sehrála činnost Honzy Přindy, který trpělivě rozebíral s hráči chyby, kterých se při hře dopouštěli. Bohužel ne všichni mohli tuhle službu – s ohledem na rozdělení skupin na různá herní místa – využít. Pro mne z toho  vyplynula potřeba v budoucnu početně posílit právě tuto část výpravy. Jako pozitivní se ukázalo letošní řešení dopravy: velký autobus se dvěma řidiči byl jak pohodlnější, tak bezpečnější než jiné, v minulých létech použité formy dopravy.

Sluší se poděkovat odboru sportu České obce sokolské za podporu výjezdu z Fondu reprezen-tace. Kombinace této podpory s příspěvky jednotlivých účastníků umožnila plné pokrytí nákladů na dopravu. Nepochybně se sluší poděkovat také oběma řidičům za bezproblémovou spolupráci a bez- pečnou dopravu na turnaj a zpět.

Na závěr ještě přehled nejlepších výsledků našich hráčů:

E.Syřínková (U13B)

1.místo ve skupině, 3.místo ve finálové skupině, tj. 3.místo celkově

J.Havlena (U15A)

1.místo ve skupině, 4.místo v meziskupině, celk. 11.místo

D.Brabec (U15A)

1.místo ve skupině, 2.místo v meziskupině, 3.místo celkově

Havlena- Brabec (U15A)

1.m.ve skupině,celkově 1.místo

J.Panochová (U15A)

1.místo ve skupině, 4.místo v meziskupině, celk. 8.místo

Panochová- Antošová (U15A)

1.m.ve skupině, 3.místo celkově

Kluci v U15 B skončili vesměs na 2.místech ve skupině, ale v meziskupinách i bodovali – nejlépe se umístil M. Žambůrek (asi 27.místo)

Phamová (U15B)

1.m.ve skupině, 1.m.v meziskupině, 2.místo celkově

Phamová-Hlásková (U15B)

1.m.ve skupině, 2.m.v meziskupině, 4.místo celkově

Neznamená to ale, že ti, co v tabulce uvedeni nejsou, nic nevyhráli. Znamená to, že se neumístili na špičce, ale každý hrál spoustu vyrovnaných zápasů (ve dvouhrách 5 až 6 zápasů, ve čtyřhrách 4 až 6).

                Shrnuto a podtrženo: podle mého mínění to byl turnaj náročný na čas i organizaci, ale stál za to. Věřím, že u mnohých hráčů posílil jejich motivaci pro badmintonové tréninky i turnaje, že časem všichni zapomeneme na dvě noci strávené v autobusu a dvě noci ve stísněných podmínkách na podlaze jedné ze tříd školy v blízkosti Fredericia Idraet Centre a že zůstanou jen vzpomínky na velký badmintonový turnaj, kterého jsme měli možnost se zúčastnit a na kterém jsme si dobře zahráli.

Milada Nováková

Nacházíte se v sekci: Hlavní stránka » Různé

© Západočeský badmintonový svaz
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!